Anielska Kuchnia: Jak zrobić rozczyn?

Pages

22 listopada 2012

Jak zrobić rozczyn?

Zdjęcie pochodzi ze strony www.artkulinaria.pl

Najważniejszą - poza zagniataniem - fazą przygotowania ciasta drożdżowego jest sporządzenie rozczynu. Oto kilka wskazówek, które pozwolą uniknąć opieszałości drożdży.

Gwarancją udanego rozczynu, a co za tym idzie - ładnie wyrośniętego i spulchnionego wypieku drożdżowego - są bardzo świeże drożdże.

Przygotowanie rozczynu rozpoczynamy od wyjęcia mleka i drożdży z lodówki - składniki powinny mieć temperaturę pokojową. Jedynie mleko podgrzewamy do temperatury 37 stopni. Jeżeli będzie za zimne, fermentacja będzie zachodzić zbyt powoli. Za ciepłe - zniszczy drożdże.

Do miseczki rozkruszamy drożdże i dodajemy cukier. Na 25 g drożdży potrzebne będą 1-2 łyżeczki cukru. Cukier dodajemy nawet wówczas, gdy pieczemy ciasto drożdżowe słone, bowiem to właśnie on jest fermentowany przez drożdże do kwasu węglowego, który spulchnia i podnosi ciasto.  Obecność cukru w tej ilości nie sprawi, że planowany słony wypiek stanie się słodki. Cukier, który  rozcieramy z drożdżami dość szybko rozpuści się, a drożdże zaczną "pracować".

Kolejnym krokiem jest dodanie mąki oraz mleka.  Na 25 g drożdży zużywamy do rozczynu 100-150 ml mleka. Jeżeli przepis podaje większą ilość płynu, pozostałą jego część dodajemy z pozostałymi składnikami, po wyrośnięciu rozczynu. Mąkę dodajemy w ilości około 2-3 łyżeczek. Wszystkie składniki dokładnie mieszamy, grudki mąki rozcieramy.

Zdjęcie pochodzi ze strony www.artkulinaria.pl

Rozczyn przykrywamy ściereczką i odstawiamy do wyrośnięcia w ciepłe miejsce na 25-30 minut.

Zdjęcie pochodzi ze strony www.artkulinaria.pl

Artykuł i zdjęcia pochodzą ze strony artkulinaria.pl