Anielska Kuchnia: Chili z dynią

Pages

2 grudnia 2019

Chili z dynią

Chili sin carne? Chili con dynia? Nie wiem skąd mi to przyszło do głowy, ale się uśmiechnęłam pod nosem, to może i Wy się uśmiechniecie :) 

Lubię jesień, lubię dynię, lubię potrawy jednogarnkowe i lubię wegetariańskie wersje potraw mięsnych. To chili jest sycące i aromatyczne, nie pomijajcie żadnego składnika, bo razem tworzą niepowtarzalną całość. Zrobiłam je już kilka razy, za każdym razem wychodzi idealnie, więc pora się nim z Wami podzielić. 

Chili jest jak rosół, najlepsze następnego dnia, gdy smaki się połączą, idealnie nadaje się do zamrożenia, jest szybkie i proste, robi się samo, nie wymaga dużo przygotowań ani uwagi. Świetnie rozgrzewa w zimne jesienne i zimowe dni. 





Składniki na 4-5 porcji:
- 1 cebula
- 1 kg dyni piżmowej
- 2 puszki fasoli czerwonej
- 1 puszka pomidorów krojonych
- 1,5 szklanki bulionu lub wody
- 0,5 szklanki orzechów włoskich, posiekanych
- 2-4 łyżki mocnej, zaparzonej kawy
- 1 łyżka koncentratu pomidorowego
- 2-3 łyżki sosu sojowego
- 1 łyżeczka syropu klonowego lub z agawy
- sól - szczypta do smaku

- olej - do smażenia

Przyprawy:
- 1,5 łyżeczki kuminu
- 1,5 łyżeczki wędzonej papryki
- 1 łyżeczka ostrej papryki
- 1 łyżeczka słodkiej papryki
- 0,5 łyżeczki kolendry mielonej
- 1/4 łyżeczki cynamonu
- duża szczypta chili

Na sam koniec:
- 1-2 kostki gorzkiej czekolady
- 1-2 łyżki soku z limonki

Do podania:
- ryż



Dynię kroimy w centymetrową kostkę, cebulę siekamy niezbyt drobno, również w kostkę. Smażymy na oleju około 5 min, w odpowiednio dużym garnku, aby zmieściła się później reszta składników. Gdy dynia lekko zmięknie dodajemy wszystkie przyprawy i smażymy jeszcze minutę. 

Fasolę odcedzamy z zalewy i dodajemy razem ze wszystkimi pozostałymi składnikami, mieszamy i dusimy pod przykryciem na małym ogniu około 15-20 min. Pilnujemy aby dynia się nie rozpadła.

Po tym czasie dodajemy posiekaną czekoladę oraz sok z limonki, mieszamy i wyłączamy grzanie pod garnkiem. W tym momencie możemy również dodać szczyptę soli. Próbujemy, czekolada powinna być delikatnie wyczuwalna, ale nieoczywista, jeśli chili jest za słodkie, dodajemy jeszcze trochę soku z limonki.

Chili podajemy z ryżem, warto go nieco urozmaicić, podkręcić. Lubię do gotowania ryżu dodać ćwiartkę lub nawet pół cytryny i kilka goździków lub gwiazdkę anyżu, po ugotowaniu wyciskam sok z ugotowanej cytryny, świetnie kontrastuje ze słodkim chili. Warto też spróbować ugotować ryż z laską cynamonu, wprowadzi do naszego dania znów inny aromat. Spróbujcie, to wyniesie Wasz ryż na wyższy poziom.

Smacznego!






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz