Anielska Kuchnia: Złe połączenia produktów lub niekorzystne połączenia w posiłkach

Pages

1 maja 2014

Złe połączenia produktów lub niekorzystne połączenia w posiłkach

Artykuł ze strony tojakobieta.pl



By dostarczyć naszemu organizmowi wszystkich niezbędnych składników, powinniśmy odżywiać się różnorodnie. Wydaje się to proste, jednak sprawa komplikuje się, gdy trzeba zestawić ze sobą różne produkty - czasami składniki, które samodzielnie są cenne ale w połączeniu z innymi tracą swoje prozdrowotne właściwości, także w wyniku zachodzących między nimi reakcji chemicznych - zamieniają się w szkodliwe dla nas związki. 

Jakich kombinacji najlepiej unikać?



Ziemniaki i mięso
Ponieważ mięso trawione jest zdecydowanie dłużej. Łącząc te produkty dochodzi do utrudnienia przetwarzania w naszym organizmie ziemniaków. Proces ten wymaga więc dostarczenia większej ilości energii. To właśnie dlatego po tradycyjnym niedzielnym obiedzie czujemy się senni i zmęczeni. Niestrawione resztki zaczynają zalegać w jelitach. Idąc dalej, w naszym układzie pokarmowym zachodzą procesy gnilne, które powodują wiele chorób i mogą być m.in. przyczyną nowotworu.

Czerwone wino i zielona pietruszka
A także wino i wołowina, bowiem zarówno natka jak i czerwone mięso są cennymi źródłami żelaza. O prawidłową ilość w diecie tego pierwiastka powinny dbać przede wszystkim kobiety, ponieważ comiesięczna utrata krwi często skutkuje jego niedoborem, prowadząc do anemii. Wino, podobnie jak herbata zawiera garbiki, które utrudniają wchłanianie niezbędnego mikroelementu.

Pomidor i ogórek
Są to prawdopodobnie ulubione warzywa Polaków, w dodatku bardzo zdrowe i niskokaloryczne. By wykorzystać ich potencjał pamiętajmy o unikaniu łączenia ich. Jak wiadomo surowe produkty są bardzo zasobne w witaminę C, natomiast zielone ogórki zawierają enzym askorbinowy, pod którego wpływem związek ulega zniszczeniu.

Ser i pomidor
Trzeba przyznać, że jest to niezwykle popularne połączenie, które dość często gości w naszym menu. Pomidor bogaty jest w wiele kwasów (m.in. cytrynowy i jabłkowy), które w połączeniu z zawartym w serze wapniem tworzą nierozpuszczalne związki odkładające się w kośćcu, powodując stany zapalne stawów.

Ryba i brokuł
Wielu żywieniowców radzi, by w naszej diecie ryby pojawiały się jak najczęściej - zawierają wiele ważnych dla naszego organizmu związków, między innymi jodu. Brokuł i inne warzywa takie jak brukselka czy kalafior, zawierają goitrogen utrudniający pracę naszej tarczycy, a tym samym wchłanianie związku zawartego w morskich specjałach. Prowadzi to do zakłócenia wytwarzania hormonów regulujących nasz metabolizm.

Herbata do posiłku
Herbata zawiera garbiki, które w nadmiarze podrażniają błonę śluzową. Efektem tego zjawiska jest zmniejszenie wchłaniania składników odżywczych z przewodu pokarmowego. Napar niszczy też witaminę B1. Osłabienie, zaburzenie pamięci i koncentracji oraz „huśtawki nastroju” to tylko niektóre ze skutków niedoboru związku. Wszelkie płyny rozcieńczają i alkalizują zawarte w żołądku kwasy i opóźniają procesy trawienne.

Widzimy, że pozornie zdrowe, nieszkodliwe połączenia mogą okazać się niekorzystne dla naszego organizmu, dlatego też komponując nasze posiłki róbmy to z rozwagą. Mimo wszystko nie dajmy się jednak zwariować, zachowajmy zdrowy rozsądek, bo zjedzenie od czasu do czasu pysznej sałatki z ogórkiem i pomidorem jeszcze nikomu nie zaszkodziło.

Joanna Róg20l.